(مطالعات و پژوهش)

(Study and Research)

آخرین دستاوردهای مطالعات و پژوهش

ارسال به دوست

نام شما :  
نام دوست شما :  
ایمیل دوست شما :    

×

اشتراک گذاری


×

دستیابی به دانش فنی کمک خردایش سیمان کارخانجات خراسان رضوی

  • 1394/06/04
  • 0
  • 747
  • نوشته مدیر
دستیابی به دانش کمک خردایش سیمان توسط محققان جوان ایرانی
   با راه اندازی خط تولید  واستفاده این محصول در چرخه تولید سیمان علاوه بر افزايش میزان توليد وبهبود كيفيت، به میزان قابل توجهی در مصرف انرژی برق صرفه جویی خواهد شد.
از آنجاییکه در کارخانجات تولید سیمان بخش آسياب سيمان ،بزرگترين  قسمت مصرف كننده انرژي برق می باشد و30تا 50 درصد از كل انرژي مصرفي در كارخانه را به خود اختصاص مي دهد، لذا كاهش مصرف انرژي در اين دپارتمان از اهميت بسزايي برخوردار است.
افزودني‌هاي كمك خردایش، در مرحله آسياب شدن كلينكر به آنها افزوده می گردد واین محصول با كاهش اصطكاك در آسياب‌هاي گلوله‌اي از به هم چسبيدن ذرات آسياب شده و تبديل آن‌ها به دانه‌هاي درشت تر در حين آسياب و حتي در زمان حمل و نقل و انبار داري جلوگيري مي كند .
اين مكانيسم موجب کاهش 8 تا 14 درصدي انرژي در حین آسياب كردن كلينكر مي شود.
هرچنداستفاده از این محصول به منظور كاهش انرژي برق مورد نياز آسياب‌هاي سيمان داراي تاريخچه طولاني در كشورهاي خارجي بوده و تنها در آمريكا سالانه 20 هزار تن از اين مواد توسط كارخانجات سيمان استفاده مي شود لیکن در كشور ما به دليل ارزان بودن انرژي و عدم وجود توليد كننده داخلي، اين مواد مورد استفاده قرار نمي گيرند.
 موسسه پیوند علم و صنعت امیرکبیر به عنوان ناظرو کارگزار انتقال این دانش روند اجرای خط تولید این محصول را نظارت وپیگیری می کند.
صالحی یکی ازمدیران این موسسه هدف از ارائه طرح وتولید ا فزودني‌هاي كمك خردایش را اینگونه بیان کرد.
حمایت از دانش داخلی وراه اندازی اینگونه پروژه ها بااستفاده ازتوان دانشمندان جوان و تكنولوژي داخلي ،علاوه بر ارتقاء انگیزه این عزیزان ، میتواند گامی هرچند کوچک درجهت خودباوری ملی ،صرفه جویی، قطع ارتباط با بیگانگان و خروج ارز محسوب شود.
وی افزود:به منظورارزیابی  این محصول حدود 15000 ليتر افزودني كمك سايش دردو كارخانه سيمان كشور مورد آزمایش و ارزيابي عملياتي قرارگرفت ،که درنتیجه افزودن 500 گرم کمک خردایش در هر تن، معادل 10-15 درصد افزايش توليدسیمان و میزان قابل توجهی کاهش زبره وهمچنین کاهش مصرف برق را به همراه داشت.
 وی افزود: پس از دریافت نتیجه تست صنعتی نسبت به جذب سرمایه اقدام وبااعلام آمادگی یکی از سرمایه گذاران عقد قرارداد انتقال دانش ،خرید ونصب تجهیزات مورد نیاز با سرمایه حدود ده میلیارد ریال صورت گرفت و هم اکنون دستگاهها و تجهیزات خط تولید (که توسط متخصصین داخلی طراحی وساخته شده است)خریداری ودر حال نصب میباشد وامیدواریم در مهرماه کارخانجات سیمان بتوانند ازاین محصول استفاده نمایند .

نظر شما
نظرات کاربران
  • تعداد نظرات : 0
  • نظرات انتشار یافته : 0
  • در انتظار تایید : 0
  • نظرات تایید نشده : 0