(مطالعات و پژوهش)

(Study and Research)

ارسال به دوست

نام شما :  
نام دوست شما :  
ایمیل دوست شما :    

×

اشتراک گذاری


×

شرايط ويژه سربازی برای افراد فعال در شرکتهای دانش بنیان

  • 1394/05/17
  • 0
  • 716
  • نوشته مدیر

شرايط ويژه سربازي براي افراد فعال در شرکتهاي دانشبنيان با همکاري بنياد ملي نخبگان و معاونت علمي و فناوري رئيس جمهور تدوين شد.

 

به گزارش مرکز روابط عمومي و اطلاعرساني معاونت علمي و فناوري رئيس جمهور، دکتر سيد محمد صاحبکار خراساني گفت: مهمترين فعاليت معاونت علمي و فناوري رئيس جمهور، تدوين و اجراي برنامههاي حمايتي از شرکتهاي دانشبنيان است و طي چند سال گذشته، مشکلات مختلف شرکتهاي دانشبنيان مورد توجه اين معاونت بوده و اقداماتي مانند تهيه لايحه حمايت از شرکتهاي دانشبنيان و پيگيري تصويب و اجراي آن عملي شده است.

دکتر صاحبکار افزود: يکي از مسايلي که شرکتهاي دانشبنيان با آن مواجه بودند، موضوع انجام خدمت سربازي براي افراد اصلي آنها است، به نحوي که با جدا شدن يک فرد اصلي، فعاليت شرکت بصورت قابل ملاحظهاي افت ميکرد.

دبير کارگروه ارزيابي شرکتهاي دانشبنيان گفت: خوشبختانه طي چند سال گذشته شرايط انجام خدمت وظيفه تخصصي براي افراد تحت پوشش بنياد ملي نخبگان (مانند برگزيدگان المپيادها، برگزيدگان کنکور و ...) فراهم شده بود و اين افراد، پس از گذراندن دوره آموزش سربازي، الزامي به حضور تمام وقت در پادگانها نداشته و با اجراي موفق يک پروژه تحقيقاتي مورد نياز دستگاههاي دفاعي و دولتي، کارت پايان خدمت خود را دريافت ميکردند.

سرپرست امور شرکتهاي دانش بنيان افزود: علاوه بر موارد فوق، افراد مشمول خدمت نظام وظيفه تخصصي مي توانند با شرايط سادهتري براي شرکت در همايشهاي علمي به خارج از کشور نيز سفر کنند.

 

دکتر صاحبکار گفت: با توجه به تجربيات گذشته، شيوهنامهاي تحت عنوان «دانشآموختگان برتر فناور» تهيه شده است تا افراد کليدي و کارشناسان خبره شرکتهاي دانشبنيان هم در صورتي که امتياز لازم در زمينه پژوهش و فناوري را کسب کنند، بتوانند از خدمات نظام وظيفه تخصصي استفاده کرده و با همکاري معاونت علمي و فناوري رئيس جمهور و بنياد ملي نخبگان، به ستاد کل نيروهاي مسلح معرفي شوند.

 

شرايط شرکت دانش بنيان

شرکتهايي که مورد تاييد کارگروه ارزيابي شرکتهاي دانش بنيان قرار گرفته باشند و اسامي آنها در صفحه اول سامانه www.Daneshbonyan.ir قرار دارد، مي توانند کارشناسان برتر خود را معرفي کنند. همچنين شرکتهاي متقاضي بايد حتما داراي اظهارنامه مالياتي باشند و کالاها و خدمات دانش­بنيان خود را بر اساس اطلاعات اظهارنامه مالياتي به فروش رسانده باشند.

 

 

 

شرايط افراد متقاضي

 

دکتر صاحبکار گفت: افراد معرفي شده بايد دانش آموخته در مقاطع کارشناسي ارشد يا دکتري تخصصي باشند و بيش­از سه سال از تاريخ دانش­آموختگي در مقاطع کارشناسي ارشد يا دکتري تخصصي  نگذشته باشد، البته دانشجويان دورۀ دکتري تخصصي که از پيشنهاد رساله دکتري خود با موفقيت دفاع کرده باشند، نيز مشمول مزاياي اين طرح مي­شوند.

وی ادامه دادفرد معرفي شده بايد يکي از کارشناسان برتر شرکت دانش بنيان باشد و در حال حاضر به صورت تمام وقت در شرکت دانش­بنيانِ مورد نظر مشغول به فعاليت باشد و براي دست­کم شش­ماهِ اخير، سابقه بيمه پرداختي در شرکت داشته باشد.

 

 

 

سهميه شرکتهاي دانش بنيان

سرپرست امور شرکتهاي دانشبنيان گفت: هر کدام از شرکتهاي دانشبنيان که داراي فروش مندرج در اظهارنامه مالياتي باشد، اعم از شرکتهاي نوپا و شرکتهاي توليد کننده و صنعتي، ميتوانند يک نفر را به عنوان سهميه خود معرفي کنند و به ازاي هر (500) ميليون تومان فروش مندرج در اظهارنامه مالياتي و يا هر (10) نفر نيروي انساني شاغل بيمه شده، ميتوانند يک نفر ديگر را به عنوان سهميه خود معرفي کنند. لذا يک شرکت با فروش بيش از (500) ميليون تومان، ميتواند (2) نفر را به عنوان سهميه خود معرفي کند که سقف اين سهميه براي هر شرکت (10) نفر تعيين شده است.

دکتر صاحبکار افزود: البته معرفي اين افراد از سوي شرکتها به هيچ وجه به معناي استفاده فرد از تسهيلات نظام وظيفه تخصصي نيست و اين فرد بايد توانمنديحداقلي را براي اجراي موفق پروژه پژوهشي در دستگاههاي دفاعي و دولتي داشته باشد و امتياز لازم را در حوزه پژوهش و فناوري کسب کند.

 

فرايند ارايه تقاضا و پيگيري

دکتر صاحبکار گفت: براي استفاده افراد فعال در شرکتهاي دانشبنيان از تسهيلات نظام وظيفه تخصصي، هيچ نيازي به مراجعه حضوري فرد يا ارايه تقاضاي مکتوب به معاونت علمي و فناوري نيست، و فرد متقاضي بايد اطلاعات خود و شرکت متبوع خود را در سامانه Soraya.bmn.ir ثبت و بصورت الکترونيکي مراحل آن را پيگيري کند.

 

 


نظر شما
نظرات کاربران
  • تعداد نظرات : 0
  • نظرات انتشار یافته : 0
  • در انتظار تایید : 0
  • نظرات تایید نشده : 0