(فناوران)

(Technologists)

ثبت طرح صنعتی

خدمات موسسه پیوند علم و صنعت امیرکبیر در زمینه مالکیت فکری

 

موسسه پیوند علم و صنعت امیرکبیر با استفاده از تجارب و تخصص کارشناسان خود، به همراه ارتباط نزدیک آن ها با صنعت و مراکز علمی و تحقیقاتی، خدمات خود رادر زمینه ثبت اختراع، طرح صنعتی و برند به مخاطبان خویش ارائه می دهند. صاحبان ایده و فناوری با مراجعه به موسسه و یا بهره گیری از مشاوره های تلفنی، اطلاعات لازم را در زمینه ثبت اختراع خود به دست می آورند و گاها ایده های خام و اولیه با ایده پردازی مشاوران فنی موسسه قابلیت ثبت به عنوان یک اختراع را پیدا می کند.

 

 

طرح صنعتی چیست؟


طرح صنعتی دایره وسیعی از محصولات صنعتی، خانگی ، اداری، ورزشی ، صنایع دستی، اسباب بازی ، مبلمان اداری ، لوازم برقی، خودرو و قطعات آن، ابزار های فنی و پزشکی بهداشتی ، اقلام لوکس، تزئینی ، منسوجات ، فرش و لباس گرفته تا ظروف آشپزخانه و پلاستیکی و حتی بسته بندی طیف وسیعی از محصولات نیز در حوزه طرح صنعتی می باشد. از اینرو و وفق ماده 20 قانون ثبت اختراعات، طرح های صنعتی علائم تجاری مصوب 1386 هرگونه ترکیب خطوط یا رنگها و هرگونه شکل سه بعدی یا خطوط، رنگها و یا بدون آن به گونه ای که ترکیب یا شکل یک فرآورده صنعتی یا محصول از صنایع دستی را تغییر دهد طرح صنعتی است. در ضمن طرح صنعتی تنها دسترسی به یک نتیجه فنی بدون تغییرشکل ظاهری مشمول حمایت از این قانون نمی شود.


ثبت طرح صنعتی چه امتیازی را موجب می گردد؟
 
ü     با ثبت و حمایت از یک طرح صنعتی از طریق ثبت آن در اداره کل مالکیت صنعتی ، مالک از حق انحصاری جلوگیری از نسخه برداری غیر مجاز و تقلید توسط اشخاص ثالث برخوردار می شود.
ü     ثبت طرح های صنعتی فعالیت صادقانه تجاری و رقابت عادلانه را تشویق می کند ضمن اینکه به نوبه خود تولید طیف وسیعی از محصولات که از نظر زیبائی شناختی جذاب هستند را ارتقاء خواهد داد.
ü     ثبت یک طرح ارزشمند باعث بازگشت مطلوب سرمایه گذاری شده چرا که مالک طرح باتوجه به اینکه اطمینان از انحصاری بودن محصول خود دارد در ارتقاع کیفیت آن دقت نموده و این امر موجب شناخت محصول و اطمینان بازار و مشتریان شده و در نتیجه درآمد بیشتری را بوجود می آورد.
ü     طرح های صنعتی دارائی تجاری ای هستند که می توانند ارزش و پرستیژ یک شرکت و محصولات آنرا افزایش دهد، هرچه موفقیت و عرضه یک طرح بیشتر باشد ارزش آن برای شرکت بیشتر خواهد بود.
ü     مالک طرح صنعتی ثبت شده می تواند با واگذاری اجازه بهره برداری از یک طرح به دیگری امتیاز بهره برداری از طرح را برای مدت مشخص به وی منتقل کند. به عبارتی دیگر طراح با نگاه تجاری می تواند به طور مستقیم یا غیر مستقیم به بازار تولید و تنوع محصولات کمک کند.
ü     ثبت یک طرح صنعتی به شرکت ها این فرصت را می دهد که میزان موفقیت محصولاتشان را در بازار ارزیابی نموده و با اطمینان از بازگشت سرمایه و انحصاری بودن آن نسبت به تولید و عرضه آن اقدام نمایند.

 

        شما می توانید از طریق  تماس با ما  از خدمات موسسه در این زمینه بهره مند شوید.