(فناوران)

(Technologists)

ارسال به دوست

نام شما :  
نام دوست شما :  
ایمیل دوست شما :    

×

اشتراک گذاری


×

هوشمندی فناورانه در دوران پسا تحریم باعث پیشرفت کشور در زمینه فناوری می شود

  • 1394/05/12
  • 0
  • 565
  • نوشته مدیر

مدیرکل دفترتجاری سازی فناوری معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری با تاکید برضرورت توجه به پیامدهای منفی درکنار بهره گیری از پیامدهای مثبت وارزنده رفع تحریم ها در دوران پساتحریم، اتحادهای راهبردی فناورانه، انتقال فناوری از کشورهای پیشگام و همچنین اکتساب درون زای فناوری را از جمله راه هایی دانست که می تواند باعث پیشرفت کشور در زمینه فناوری شود.

به گزارش ایرنا، دکتر اسماعیل قادری فرضمن قدردانی ازتلاش مجدانه تیم مذاکره کننده هسته ای کشوردرصحنه دیپلماسی که منجربه رسمیت شناختن حقوق هسته ای ملت بزرگ ایران شد، با بیان اینکه رفع تحریم ها می تواند دارای تبعات مثبت ومنفی درحوزه علم وفناوری باشد، از این موضوع به عنوان یک تیغ دو لبه یاد کرد.

وی با اشاره به ضرورت ورود فناوری های نوین برای پیشرفت کشوردرعرصه های گوناگون افزود: در برخی از صنایع پیشرفته به انتقال فناوری نیاز مبرم داریم و از این رو نباید زمان زیادی را از دست دهیم، بلکه باید ازطریق همکاری های فناورانه به توسعه محصولات با فناوری پیشرفته در کشور اقدام کنیم.

قادری فر اظهارکرد: اگر قصد داشته باشیم در صنعت خودروسازی هم پای خودروسازان کشورهای پیشرفته حرکت کنیم و بتوانیم به توسعه فناوری های کلیدی این حوزه اقدام کنیم، باید در صنعت خودرو سازی صاحب سبک شویم، برای این منظورلازم است همکاری خود با شرکت های خودروسازی مطرح درسطح جهان پررنگ تر ساخته، تا شاهد رشد وتوسعه قابلیت های فناورانه این صنعت باشیم.

وی با بیان اینکه انتقال دانش فنی نقش پررنگی در توسعه محصولات فناورانه درکشور دارد، گفت: افزایش سطح تعاملات و همکاری های علمی وفناورانه با دانشگاه های برتر و مطرح دنیا یکی از پیامدهای مثبت توافق هسته ای به شمار می رود.

قادری فر یادآور شد: به دلیل اینکه دست یابی به برخی قابلیت های فناورانه زمان بر است، باید از این فرصت زمانی به خوبی بهره ببریم و اتحادهای راهبردی فناورانه با شرکت های معتبر را برای توسعه محصولات فناورانه در دستور کار خود قرار دهیم.

مدیرکل دفتر تجاری سازی فناوری معاونت علمی و فناوری، همچنین با تاکید بر ضرورت نقش آفرینی شرکت های دانش بنیان کشور درسطح بین المللی افزود: شرکت های دانش بنیان می توانند با توسعه محصولات خودشان در مقیاس بین المللی، کیفیت و میزان فعالیت های خود را ارتقاء دهند و در سطح بین المللی ظاهر شوند.

وی با اشاره به پیامدها و آثار منفی توافق هسته ای افزود: از آثار منفی رفع تحریم ها می توان به این موضوع اشاره کرد که احتمال دارد با افزایش درآمد کشور، صنایع کشور به فراموشی سپرده شوند و دوباره به واردات بی رویه محصولات خارجی روی بیاوریم.

وی افزود: ممکن است برخی هم با سوء استفاده از این فرصت، به جای تلاش های فناورانه دست به واردات برخی محصولات بزنند که همین موضوع ضرر و زیان زیادی به تحقیق و توسعه و فعالیت های فناورانه در کشور می زند.

قادری فر، توجه به کنترل واردات و چگونگی کسب و انتقال دانش فنی در دوران پساتحریم را ضروری دانست و بیان کرد: اگر قرار باشد که دوباره همچون گذشته، کشور به انتقال فناوری صرف یا واردات محصولات فناورانه از خارج از کشور اقدام کند، جای نگرانی است.

وی افزود: این توافقات فرصتی را در اختیار ما قرار می دهد تا علاوه بر خرید محصولات و تجهیزات، اقدام به انتقال دانش فنی و یادگیری فناورانه از کشورهای پیش گام اقدام کنیم و از این راه بتوانیم در بلندمدت، بازارهای داخلی و خارجی را مورد هدف قرار دهیم.

قادری فر با بیان اینکه دوران پسا تحریم باید با هوشمندی تمام طی شود، گفت: دانشگاه ها، موسسات علمی و پژوهشی و شرکت های دانش بنیان باید از فرصتی که در دوران پسا تحریم ایجاد می کند، نهایت استفاده را ببرند تا بتوانیم در بسیاری از حوزه های فناورانه به شکوفایی دست پیدا کنیم.

 

 

نظر شما
نظرات کاربران
  • تعداد نظرات : 0
  • نظرات انتشار یافته : 0
  • در انتظار تایید : 0
  • نظرات تایید نشده : 0